Partner serwisu
10 kwietnia 2025

Warsztaty kulinarne wielkanocne z Sokołowem

Kategoria: Aktualności

Marnowanie żywności to w Polsce istotny problem, który w okresie świątecznym zyskuje jeszcze na znaczeniu. Działając w duchu społecznej odpowiedzialności, Sokołów podjął ten temat podczas kolejnych warsztatów w swojej Akademii Qulinarnej. Gościem specjalnym spotkania była Ola Juszkiewicz – szefowa kuchni, biolożka, ekolożka, zwyciężczyni IX edycji MasterChef, która z pasją propaguje gotowanie w duchu zero waste. Wspólnie z nią, a także z Dominikiem Moskalenko – szefem kuchni Sokołów, uczestnicy warsztatów przygotowali świąteczne dania, których receptury pomagają uniknąć marnowania żywności.

 

Warsztaty kulinarne wielkanocne z Sokołowem

 

Zupa krem z ziemniaków pieczonych w sianie z pudrem z boczku

Składniki
Ziemniaki w sianie:
800 g ziemniaków (mączystych, np. typu C)
garść czystego siana spożywczego (do kupienia w sklepach eko lub zoologicznych – upewnij się, że nie jest zanieczyszczone)
2–3 ząbki czosnku
2 gałązki tymianku
oliwa z oliwek
sól, pieprz

Zupa krem:
1 średnia cebula
1 l bulionu warzywnego lub drobiowego
100 ml śmietanki 30%
1 łyżka masła
sól, pieprz do smaku

Puder z boczku:
150 g wędzonego boczku (w cienkich plastrach)

Pieczenie ziemniaków w sianie:
Rozgrzej piekarnik do 200°C. Umyj ziemniaki, przekrój na pół (nie obieraj). Wyłóż blachę sianem, dodaj czosnek w łupinkach i tymianek. Ułóż ziemniaki na sianie, skrop oliwą, dopraw solą i pieprzem.
Przykryj folią aluminiową i piecz 45–60 minut, aż ziemniaki będą miękkie i przesiąknięte aromatem siana. Po ostygnięciu obierz ziemniaki ze skórek.

Zupa krem:
Na maśle zeszklij pokrojoną cebulę. Dodaj obrane, pieczone ziemniaki i zalej bulionem. Gotuj 10–15 minut. Zblenduj na gładki krem, dodaj śmietankę i dopraw do smaku.

Puder z boczku:
Plastry boczku połóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w 180°C (z termoobiegiem) przez 5–10 minut, aż będą bardzo chrupiące. Ostudź, a następnie zmiel lub rozkrusz na drobny puder.


Podanie:
Wlej zupę do misek. Posyp pudrem z boczku na wierzchu. Dla efektu możesz dodać kilka listków tymianku i kroplę oliwy truflowej lub ziołowej.

 

Pieczony schab krotoszyński z warzywami w emulsji maślanej ze szczypiorkiem na puree ziemniaczanym aromatyzowanym chrzanem

Składniki (na 4 porcje)
Schab:
1 kg schabu krotoszyńskiego z okrywą tłuszczową (ok. 1 cm grubości)
2 ząbki czosnku
1 łyżka musztardy sarepskiej
1 łyżeczka majeranku
sól, świeżo mielony pieprz
2 łyżki oleju rzepakowego

Warzywa:
2 marchewki
1 pietruszka
1/2 selera
1 por
1 cebula
2 łyżki masła
50 ml bulionu warzywnego
1 pęczek szczypiorku
sól, pieprz do smaku

Puree ziemniaczane z chrzanem:
800 g ziemniaków (mączystych, np. typu B)
50 g masła
100 ml śmietanki 30%
1–2 łyżki tartego chrzanu (do smaku)
Sól

Schab:
Mięso natrzyj solą, pieprzem, majerankiem, przeciśniętym czosnkiem i musztardą. Odstaw na minimum 1 godzinę (lub na całą noc do lodówki). Rozgrzej piekarnik do 160°C (z termoobiegiem) lub 175°C (góra-dół). Obsmaż schab z każdej strony na rumiano na patelni z olejem. Ułóż mięso w naczyniu żaroodpornym tłuszczem do góry, podlej niewielką ilością wody, przykryj folią i piecz przez ok. 1,5 godziny. Pod koniec pieczenia zdejmij folię, by tłuszcz się przyrumienił.

Warzywa w emulsji maślanej:
Pokrój warzywa w słupki lub plastry. Na patelni rozpuść masło, dodaj warzywa i delikatnie podsmaż.


Wlej bulion i duś warzywa do miękkości (ok. 10–15 minut). Gdy płyn lekko się zredukuje, zdejmij z ognia i wmieszaj posiekany szczypiorek. Dopraw solą i pieprzem.

Puree ziemniaczane z chrzanem:
Ugotuj ziemniaki w osolonej wodzie do miękkości. Odcedź, dodaj masło i podgrzaną śmietankę, ubij tłuczkiem lub mikserem na gładko. Dodaj chrzan i dokładnie wymieszaj. Dopraw solą do smaku.

Serwowanie:
Na talerz nałóż porcję puree, ułóż plaster soczystego schabu i obłóż warzywami w emulsji. Całość możesz udekorować świeżym szczypiorkiem lub chlustem roztopionego masła spod warzyw.

 

Prażone jabłka z owocami leśnymi pod kruszonką

Składniki (na 4 porcje)
Owoce:
4 duże jabłka (najlepiej lekko kwaśne, np. szara reneta lub antonówka)
200 g owoców leśnych (świeże lub mrożone – np. maliny, jagody, jeżyny, borówki)
2 łyżki cukru trzcinowego (lub więcej do smaku)
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżka soku z cytryny

Kruszonka:
100 g mąki pszennej
80 g zimnego masła
50 g cukru (można użyć brązowego dla głębszego smaku)
szczypta soli
opcjonalnie: 2 łyżki płatków owsianych lub mielonych orzechów

Przygotuj owoce - jabłka obierz, usuń gniazda nasienne, pokrój w kostkę. Wymieszaj je w misce z owocami leśnymi, cukrem, cynamonem i sokiem z cytryny. Rozłóż mieszankę owocową równomiernie do 4 małych naczyń do zapiekania (np. ramekinów).

Zrób kruszonkę. W misce połącz mąkę, cukier, sól i zimne masło pokrojone w kostkę. Rozcieraj palcami do uzyskania grudkowatej konsystencji (możesz dodać płatki owsiane lub orzechy). Posyp kruszonką owoce w naczyniach.

Piecz w nagrzanym piekarniku do 180°C (góra-dół) przez 25–30 minut, aż kruszonka się zezłoci, a owoce zaczną bulgotać. Podawaj na ciepło – świetnie smakuje z kulką lodów waniliowych, kleksem bitej śmietany albo jogurtem naturalnym.

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ